Awards

The GLOA believes in recognizing those officials in our association who go above and beyond what is necessary to help improve the association and grow the game of lacrosse in our state. Awards are presented at the annual end of season banquet hosted by the association.

You may see the past recipients of each awards as well as the crews for the 7/6A and 1-5A championship games.

Presidents Award Winners

Awarded by the board to a member who had made significant contributions to the Association.

2015 – Stuart Smith

Ron Mallonee Award Winners

Named in honor of Charter Member Ron Malloneee who passed away in 2004, this annual award acknowledges the one GLOA official who has exhibited the highest level of dedication and service to the association and unfailingly is willing to help grow the game of lacrosse.

2017 – Jeremy Redmon
2016-  William Powell
2015 – Tony Rouse
2014 – Ryan Rowe
2013 – Patrick Joyce
2012 – Louis Diaz
2011 – Jon Oschner
2010 – Landon Hunsucker
2009 – Peter Fleury
2008 – Bob Jackson
2007 – Sonny Pieper
2006 – Damian Kavanaugh
2005 – Jim Westbrook

Iron Man Award Winners

The Iron Man Award goes to the GLOA official who covered the most association games during the spring high school season.

2017 – Topher Lawson
2016-  Brian Higgins
2015 – Clyde Allen
2014 – Andy Halperin
2013 – Topher Lawson
2012 – Topher Lawson
2011 – Topher Lawson

2010 – Jeff Greene

Road Warrior Award Winners

A official who traveled the most miles to cover association games during the spring high school season.

2017 – Brian Higgins
2016-  Marvin Ruff
2015 – Mike Carnahan
2014 – Mike Carnahan
2013 – Andrew Halperin
2012 – Stuart Smith
2011 – Mike Gossett
2010 – Mike Gossett

Golden Whistle Award Winners

The Golden Whistle Award was established in 2014 and is presented in recognition of an umpire who has excelled during the season.

2017 – Christopher Cook
2016-  Richard Naszcyniec
2015 – Simon Payne
2014 – Trevor Congleton

Rookie of the Year Award Winners

In his first year of lacrosse officiating, this Rookie of the Year award winner has exemplified strong knowledge of the rules and mechanics, displayed superior field presence, demonstrated openness and diligence to learning, or any other behaviors that bring honor to the game and to officiating.

2017 – Bobby Walker
2016-  Rob Tuttle
2015 – Todd Crafton
2014 – Wytch Rigger
2013 – Adrian Joyner
2012 – Brian Higgins
2011 – Steve Getty

2010 – Eric Sanders

Most Improved Official Award Winners

In his second year (or higher) of lacrosse officiating, this Most Improved award winner has shown the greatest effort to improve as a lacrosse official and has demonstrated that improvement. Evidence may include attendance at officiating camps or lacrosse tournaments, increase in quantity and/or quality of games assigned, becoming certified to do 3-man mechanics and/or college games, improved physical fitness for officiating or any other improvements specified with the nomination.

2017 – Bryan Stanforth
2015 – Chris LaPeirre
2014 – Patrick Hunter
2013 – Gregg Rubin
2012 – Clinton Myrick
2011 – Tim Spann
2010 – Gordon Corsetti

6/7A Championship Games Crews


2017 – Trey Towery, Patrick Joyce, Kurt Trampell, Henry Autler
2016 – Andy Halperin, Eric Sanders, Mike Montgomery, Clyde Allen
2015 – Peter Fleury, Herbert Phillips, Mike Montgomery, Luis Diaz
2014 – Ryan Rowe, Stuart Smith, Gordon Corsetti, Kris Klinker
2013 – Landon Hunsucker, Mike Collver, Dale Hall, Jeremy Redmon
2012 – Peter Fleury, Landon Hunsucker, Patrick Fecke, Art Halperin
2011 – Jon Oschner, Patrick Joyce, Mike Gossett, Stuart Smith
2010 – Sonny Pieper, Dale Hall, Trey Towery, Jeff Green

 

1-5A Championship Games Crews


2017 – Mike Montgomery, Landon Hunsucker, Clyde Allen, Chris Peters
2016 –  Mike Collver, Herbert Phillips, Greg Hite, Patrick Stanton
2015 – Trey Towery, Jeremy Redmon, Andy Halperin, Clinton Myrick
2014 – Patrick Joyce, William Powell, Greg Hite, Jeff Greene
2013 – Tony Rouse, Trey Towery, Jeff Green, Gordon Corsetti
2012 – Trey Towery, Dale Hall, Tony Rouse, Kurt Trampel
2011 – Pete Fleury, Damian Kavanagh, Ryan Rowe, Bob Foster
2010 – Jeff Bruso, Landon Hunsucker, Tony Rouse, Scott Niedehauser

All Classification Championship Games Crews

2016-  Andy Halperin, Eric Sanders, Chris Klinker, Clyde Allen Jr.
2015-  Peter Fleury, Herbert Phillips, Mike Montgomery , Luis Diaz
2014-  Ryan Rowe, Stuart Smith, Gordon Corsetti, Kris Klinker
2013-  Landon Hunsucker, Mike Collver, Dale Hall, Jeremy Redmon
2012-  Pete Fleury, Landon Hunsucker, Patrick Fecke, Art Halperin
2011-  Jon Oscner, Patrick Joyce, Mike Gossett, Stuart Smith
2010-  Sonny Pieper, Dale Hall, Trey Towery, Jeff Green
2009 – Pete Fleury, Jeff Bruso, Jon Oschner, Ryan Rowe

2008-  Jim Westbrook, Pete Fleury, Patrick Joyce, Tony Rouse
2007-  Jim Westbrook, Sonny Pieper, Patrick Joyce, Landon Hunsucker
2006 – Lou Diaz, Jim Westbrook, Pete Fleury, Daniel Linsley
2005 – Sonny Pieper, Damian Kavanagh, Jon Oschner, Bill Powell
2004 – Jim Westbrook, Pete Fleury, Ron Mallonee, Kevin Moore
2003 – Jim Westbrook, Kevin Moore, Ron Mallonee
2002 – Kevin Moore, Skip Thomas